Elevenek Közhasznú Sportegyesület
SzentendreÚszás
Az úszás története
Az úszás megjelenésének ideje egyenlő az emberiség megjelenésével. Több ókori maradvány is van, mely jelzi, hogy régen is kedvelt szabadidős tevékenység volt. Az ókori görögöknél az úszás az emberi műveltség fokmérője volt. Közéleti tevékenységet az nem vállalhatott, aki nem tudott úszni. A rómaiak az egész birodalomban hatalmas csőhálózatokat építettek ki, hogy hódolhassanak fürdő szenvedélyüknek. A középkorban a fürdés és az úszás erkölcstelen dolognak számított. Csak a 17. századtól vált ismét elfogadottá. Napóleon császár seregében a kiképzés részévé vált. A katonáknak ruhában, fegyverrel a kézben kellett csendben úszni. Magyarországon a török hódoltság idején vált újra népszerűvé. A török időkben felfedezett termálvizek híresek voltak, számtalan utazó leírása népszerűsítette a magyar termálfürdőket. (Egy régi mondás szerint, az alföldi ember, ha bárhol is kicsit mélyebben szúrja le botját, termálvizet talál).
A versenyúszás története
A versenyúszás 1800 körül kezdett elterjedni. 1837-ben alapították az első német úszóklubot. Az első újkori olimpiától kezdve vannak úszószámok. Magyarországon 1880-ra tehető a sportúszás kezdete, ekkor rendezték az első versenyt Siófok és Balatonfüred között. Az első úszóklub 1893-ban, a Magyar Úszó Szövetség pedig 1907-ben alakult meg.
Hajós Alfréd úszó szerezte a magyar történelem első két olimpiai aranymedálját 1896-ban. Szerencsére máig is az egyik legeredményesebb sportág. Akárcsak a futás vagy a kerékpározás, az úszás sem köthető nemhez, életkorhoz, edzettségi állapothoz.
Úszás és egészség
A víz ellenállása miatt intenzívebb munka végezhető, mint a szárazföldön. A felhajtóerő csökkenti a testre nehezedő súlyt, így kíméli az ízületeket. Túlsúlyos illetve mozgássérült személyeknek is javasolt, mert a gerincoszlopra és a csontozatra kisebb terhet rak.
Az úszás az egyetlen sportág, amely légzésszabályozásra kényszerít. A ritmusos tempózás, a vízbe merülés, majd kiemelkedés és légvétel váltakozása révén a légzőszerv igen nagy tréningnek van kitéve.
Fejleszti a kondicionális- és koordinációs képességeket. A legtöbb izomcsoportot egyszerre és alaposan megmozgatja, erőt, állóképességet és rugalmasságot egyaránt biztosít. Fontos szerepe van a testtartás javításában, ezért nemcsak a rekreáció, hanem a rehabilitáció területén is hasznos a vízben való mozgás. Így a csont, izületi bántalmak, szív- és érrendszeri betegségek, gerincdeformitások és balesetek, műtétek utáni terápiára is alkalmas.
Sokan idegnyugtatás céljából úsznak. A lelki nyugalom különösen csendes, természetes álló- illetve folyóvízekben érhető el.
Időpontok:
Nagymedence
mindennap 17:00 – 18:00 óráig és 18:00 – 19:00 óráig
Tanmedence
mindennap 17:00 – 18:00 óráig
Magánórák:
előzetes időpontegyeztetés szerint
Edzőink:
- Mihály Norbert – testnevelő, úszószakedző,
Elevenek SE elnök - Ruza Natália – úszószakedző
- Balogh Zoltán – vízilabda edző, úszóedző
- Bilkei Bora – úszásoktató
- Napkori Éva – úszásoktató
- Vörös Benjamin – úszásoktató
Hírek
Úszásoktatás 2021.
2021.05.17-től (hétfőtől) újra várunk mindenkit szeretettel a Vizes nyolcas uszodában.
Úszásoktatás – 2020.
2020. szeptemberétől ismét hétfőtől péntekig megtalálhatóak vagyunk a V8 Uszodában
Szervátültetettek Világjátéka – ismét a dobogón!
Jeszenkovits Judit máj- és vesetranszplantált úszónk sikere
Elevenek vagyunk tehát gyerekek,
értünk forognak a fogaskerekek!
Elérhetőségek:
Mihály Norbert
telefonszám: 06/30 560-4566
e-mail: mihaly.norbert@mailbox.hu